Rok 2016 przyniósł wiele zmian w funkcjonowaniu nie tylko urlopu macierzyńskiego, ale również i rodzicielskiego. Na jakich zasadach jest on przyznawany? Kto może z niego skorzystać i o czym powinien pamiętać?
Wymiar urlopu rodzicielskiego
Znowelizowane przepisy zaczęły obowiązywać z dniem 2 stycznia 2016 r. Zgodnie z nimi dotychczasowy dodatkowy urlop macierzyński został zlikwidowany i włączony do urlopu rodzicielskiego, który w związku z tym automatycznie wydłużył się do:
- 32 tygodni – przy urodzeniu jednego dziecka,
- 34 tygodni – przy urodzeniu większej liczby dzieci przy jednym porodzie.
Podstawowe zasady korzystania z urlopu rodzicielskiego
Podobnie jak i wcześniej, tak i teraz urlop rodzicielski przysługuje obojgu rodzicom. Jest możliwość wykorzystywania go przez nich w tym samym czasie, aczkolwiek w takim układzie łączny jego wymiar nie może być dłuższy niż 32 lub 34 tygodnie.
Urlop rodzicielski powinien nastąpić od razu po urlopie macierzyńskim w pełnym wymiarze. Istnieje opcja podzielenia go na części – maksymalnie 4, z których każda trwa co najmniej 8 tygodni, przy czym kolejne części następują bezpośrednio po sobie.
Przepisy dopuszczają pozostawienie 16 tygodni urlopu i wykorzystania ich w późniejszym okresie, ale do czasu zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia. Decydując się na ten wariant, należy koniecznie pamiętać o tym, iż wykorzystana w ten sposób część urlopu rodzicielskiego spowoduje pomniejszenie części, w których można brać urlop wychowawczy.
Rodzicielski a praca
Rodzic, który przebywa na urlopie rodzicielskim, może podjąć pracę na pół etatu u dotychczasowego pracodawcy – czyli tego, który urlopu udzielił. Wówczas omawiany urlop ulega proporcjonalnemu wydłużeniu do maksymalnie:
- 64 tygodni – przy urodzeniu jednego dziecka,
- 68 tygodni – przy urodzeniu większej liczby dzieci przy jednym porodzie.
Chcąc podjąć pracę, pracownica/pracownik musi złożyć u pracodawcy stosowny wniosek w tej sprawie, ale w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy. Pracodawca ma prawo nie wyrazić zgody, jeżeli uzasadnia to organizacja pracy lub rodzaj wykonywanej przez pracownicę/pracownika pracy. Dość podobnie sytuacja wygląda w przypadku, gdy pracownica/pracownik chce zrezygnować z pełnego wymiaru urlopu rodzicielskiego bądź z jego części – wtedy także musi złożyć wniosek w terminie minimum 21 dni przed datą planowanego powrotu do pracy. Oczywiście niezbędne jest do tego wyrażenie zgody przez pracodawcę.