Witamy! Na niniejszej stronie będziemy prezentować rozmaite zagadnienia związane z tematyką urlopu macierzyńskiego. Jest to uprawnienie przysługujące każdej kobiecie, która w trakcie trwania stosunku pracy została matką. Prawo do urlopu macierzyńskiego przysługuje na jednakowych zasadach bez względu na: rodzaj posiadanej umowy, wymiar czasu pracy i długość stażu pracy. Omawiamy urlop jest pełnopłatnym urlopem. W tym okresie pracownica podlega szczególnej ochronie prawnej.
Podstawowy wymiar urlopu
Z dniem 2 stycznia 2016 r. weszły w życie znowelizowane przepisy dotyczące urlopu macierzyńskiego. Wprowadzonych zostało parę istotnych zmian, niemniej podstawowy wymiar urlopu macierzyńskiego w dalszym ciągu jest taki sam jak do tej pory i wynosi:
- 20 tygodni – przy urodzeniu jednego dziecka,
- 31 tygodni – przy urodzeniu dwójki dzieci przy jednym porodzie,
- 33 tygodnie – przy urodzeniu trójki dzieci przy jednym porodzie,
- 35 tygodni – przy urodzeniu czwórki dzieci przy jednym porodzie,
- 37 tygodniu – przy urodzeniu piątki lub większej liczby dzieci przy jednym porodzie.
O czym pamiętać?
Pojawia się przy tej sposobności ważna uwaga – taka mianowicie, iż z 20 tygodni 14 jest przeznaczonych tylko i wyłącznie dla matki. Po upływie tego czasu może ona podjąć decyzję o powrocie do pracy – istotny warunek jest tutaj taki, iż pozostałych 6 tygodni urlopu musi wykorzystać ojciec dziecka, który:
- jest zatrudniony na umowie o pracę lub
- prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą i opłaca dobrowolną składkę na ubezpieczenie chorobowe lub
- pracuje na podstawie umowy zlecenia i opłaca dobrowolną składkę na ubezpieczenie chorobowe.
Warto w tym miejscu przypomnieć również i o tym, że kobieta może wykorzystać 6 tygodni urlopu macierzyńskiego przed planowanym terminem porodu.
Co się stało z dodatkowym urlopem macierzyńskim?
Na mocy obowiązujących obecnie przepisów likwidacji uległ dodatkowy urlop macierzyński. Połączono go z urlopem rodzicielskim, tworząc w ten sposób jeden dłuższy urlop rodzicielski o wymiarze:
- 32 tygodnie – przy urodzeniu jednego dziecka,
- 34 tygodnie – przy urodzeniu większej liczby dzieci przy jednym porodzie.
Nowe świadczenie rodzicielskie
Następną zmianą jest wprowadzenie świadczenia rodzicielskiego dla rodziców, którzy dotychczas nie mieli prawa do zasiłku macierzyńskiego. Mowa tu o osobach bezrobotnych, pracujących na umowę o dzieło, studentach oraz rolnikach. Przez 52 tygodnie od dnia narodzin dziecka będą oni otrzymywać 1000 zł netto. Taką sumę dostaną także rodzice dzieci, które co prawda urodziły się w 2015 r., ale ich pierwsze urodziny wypadają w 2016 r. – z tą różnicą, że wspomniana kwota przysługuje im nie przez cały rok, lecz tylko od stycznia do momentu ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia.