Karmienie piersią – TOP 5 niezbędnych akcesoriów do karmienia

Karmienie może być łatwiejsze i bardziej komfortowe, jeśli zostanie wsparte odpowiednio dobranymi akcesoriami. Zastanawiasz się, w które z nich warto zainwestować? Przygotowaliśmy zestawienie najbardziej przydatnych przyrządów, które mogą pomóc w zachowaniu wyłącznie dobrych wspomnień z okresu karmienia!

Jeśli należysz do mam, które zdecydowały się na karmienie piersią, z pewnością zastanawiasz się, jak sobie je ułatwić. Karmienie – zwłaszcza w miejscach publicznych lub jako pracująca mama – bywa sporym wyzwaniem logistycznym. Ponadto może wiązać się z dyskomfortem. Istnieje jednak wiele akcesoriów, które pomagają ukoić bólu i zapobiegają jego powstawaniu, a jednocześnie ułatwiają karmienie.

#1 Laktator

Niezwykle ważne urządzenie w wyprawce świeżo upieczonej mamy. Laktator umożliwia odciąganie mleka, co jest bardzo istotne zwłaszcza w sytuacji, gdy mama powraca do pracy lub przy wszelkich innych rozłąkach z maluszkiem. Dzięki laktatorowi może odciągnąć pokarm na później i dostarczyć go dziecku w dowolnej chwili. Laktator jest pomocny również tuż po porodzie – wtedy mamy często cierpią na niedobór lub nadmiar pokarmu. Urządzenie może pomóc rozwiązać oba te problemy.

Odciąganie pokarmu może być również istotne, kiedy występują przeciwskazania do karmienia piersią, zapalenia sutków czy problemy maluszka ze ssaniem, które zdarzają się dosyć często.

Zastanawiasz się, co wybrać – laktator ręczny czy elektryczny? Jeśli zależy ci na niższej cenie i cichej pracy, wybierz pierwszy wariant. Miej jednak na uwadze, że laktator elektryczny wymaga dużo mniej wysiłku i jest bardziej wydajny.

#2 Biustonosz do karmienia piersią

Znaczne ułatwienie dla mamy dzięki specjalnym otwieranym miseczkom, które pozwalają karmić bez zdejmowania biustonosza. Dodatkowo gwarantuje podporę dla obciążonych pokarmem piersi.

#3 Wkładki laktacyjne jednorazowe lub wielorazowe

Niepozorne akcesoria do karmienia, których rolą jest zapobieganie przeciekaniu pokarmu z piersi. Często zdarza się to zwłaszcza w okresie tuż po porodzie, gdy proces ten jest jeszcze nieuregulowany. Wkładki mogą być jednorazowe lub wielorazowe. Wiele mam chwali sobie wkładki hydrożelowe, które gwarantują ukojenie obolałym przez karmienie piersiom.

#4 Osłony formujące brodawki do karmienia piersią

Pomocne akcesorium w przypadku mam, które mają płaskie lub wklęsłe brodawki. Często miewają one problemy z karmieniem, ponieważ dziecku trudno jest ssać. Osłony formujące to ułatwiają, ponieważ nadają brodawkom przystępniejszy dla dziecka kształt.

#5 Nakładki ochronne na brodawki

Akcesorium często stosowane w charakterze doraźnego środka przy problemach z karmieniem. Często mamy skarżą się na mocny ból brodawek. Nakładki częściowo je chronią, dzięki czemu karmienie może przebiec bez większych zakłóceń i bólu.

Akcesoria do karmienia niemowląt mogą uregulować procesy laktacji i wesprzeć matkę w przypadku problemów wywołanych bólem brodawek i piersi. Warto przemyśleć dołączenie ich do wyprawki i korzystanie z nich na co dzień.