Jak dorobić na macierzyńskim?

Urlop macierzyński to jedno z najważniejszych uprawnień pracowniczych związanych z rodzicielstwem. Początek 2016 r. przyniósł kilka istotnych zmian w jego funkcjonowaniu, nie bez powodu zatem często pojawiają się pytania o to czy na urlopie tym nadal można dorabiać i w jaki sposób oraz czy to nie grozi utratą zasiłku macierzyńskiego?

Praca na macierzyńskim w świetle przepisów

Pomimo różnych zmian, jakich doczekały się urlopy mające służyć sprawowaniu osobistej opieki nad dzieckiem, ustawodawca nie zamknął furtki osobom przebywającym na urlopach macierzyńskich i pragnącym dorabiać. Pobieranie zasiłku macierzyńskiego nie jest jednoznaczne z utratą możliwości podjęcia dodatkowej pracy zarobkowej, aczkolwiek należy pamiętać o tym, że:

  • wysokość zasiłku macierzyńskiego nie ulega zmniejszeniu, jeśli praca świadczona jest w ramach:

– umowy o pracę z innym niż dotychczasowy pracodawca,

– umowy cywilnoprawnej z dotychczasowym bądź innym pracodawcą,

  • wysokość zasiłku macierzyńskiego ulega zmniejszeniu w sytuacji świadczenia pracy w ramach umowy o pracę z dotychczasowym pracodawcą – w wymiarze nie większym niż pół etatu.

Co można robić? Przykładowe propozycje

Coraz więcej kobiet mających w perspektywie urlop macierzyński nie chce ograniczać się wyłącznie do wykonywania obowiązków związanych z opieką nad dzieckiem, ale zależy im również na poszerzaniu perspektyw i zasilaniu domowego budżetu. Wymaga to co prawda świetnej organizacji i elastyczności, ale nie jest niewykonalne. Zdecydowanie największe zainteresowanie wśród pań wzbudzają zajęcia, które można wykonywać w domu. W tym obszarze pole do popisu jest spore, aczkolwiek przed podjęciem działań warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań dotyczących własnych umiejętności, upodobań oraz czasu, jaki jest potrzebny na wykonywanie poszczególnych czynności.

W jakich zatem zawodach można się realizować? Oto kilka propozycji.

  1. Rękodzielnik.

Rękodzieło artystyczne cieszy się obecnie ogromną popularnością – również wśród kobiet przebywających na urlopach macierzyńskich. Decoupage, scrapbooking, renowacja mebli i innych starych przedmiotów, tworzenie biżuterii, szydełkowanie, haft etc. – każda artystyczna dusza o manualnych zdolnościach znajdzie coś dla siebie. W zależności od wybranej techniki należy na pracę poświęcić od jednej do kilku godzin dziennie. Zarobić miesięcznie można kilkaset złotych, przeciętnie od 200 zł do 500 zł, jednakże kwota ta może być znacznie wyższa. Najważniejsze jest w tym momencie znalezienie odbiorców oraz zadbanie o wysoką jakość prac.

  1. Bloger.

Sporo mam decyduje się na założenie bloga poświęconego macierzyństwie. Jeśli poruszane na nim zagadnienia są prezentowane w ciekawy i atrakcyjny sposób, wówczas może on liczyć na zainteresowanie nie tylko ze strony czytelników, ale i reklamodawców. Form nawiązywania współpracy jest wiele – na banerach zaczynając, a na tekstach sponsorowanych kończąc. Stawki są zróżnicowane i zależą przede wszystkim od ilości odsłon, liczby unikalnych użytkowników itp. – zwykle jest od kilkudziesięciu złotych za baner do kilkuset złotych za tekst sponsorowany. Najpopularniejsze blogerki otrzymują znacznie więcej – ich wynagrodzenie za jeden projekt to minimum kilka tysięcy złotych. Prowadzenie bloga wymaga ogromnej systematyczności – trzeba znaleźć na to chociażby dwie godziny dziennie.

  1. Grafik komputerowy.

Praca ta polega m.in. na tworzeniu ulotek i plakatów, banerów, logotypów itp. Przeciętne zarobki kształtują się na poziomie ok. 3500 zł miesięcznie, ale należy mieć na uwadze to, iż przy jednoczesnym sprawowaniu opieki nad małym dzieckiem będą one niższe. Da się jednak wygospodarować na to minimum dwie godziny dziennie.

  1. Projektant stron internetowych.

Popyt na tego rodzaju usługi jest wciąż spory. Doświadczeni projektanci z bogatym portfolio otrzymują za jeden projekt od 1000 zł wzwyż. Warto też rozważyć wykonywanie szablonów na blogi – np. za jeden szablon na Bloggera można dostać od 50 zł do 150 zł. W tym przypadku także potrzebne są co najmniej dwie godziny w ciągu dnia.

  1. Copywriter.

Pracy w tym charakterze podejmuje się wiele kobiet. W zakresie stawek występuje spora rozpiętość, np. za tekst jakości preclowej jest to od 2 zł do 5 zł za 1000 znaków ze spacjami. Stawki za specjalistyczne teksty są znacznie wyższe. Ostateczna wysokość zarobków zależy od rodzaju artykułów, czasu przeznaczanego na ich pisanie oraz od agencji zatrudniającej copywritera, np. doświadczony copywriter w Sofista.com.pl ma lepsze perspektywy aniżeli początkująca osoba pisząca dla mało znanej agencji.

  1. Opiekunka do dzieci.

Średnio co piąta Polka na macierzyńskim zarabia opiekując się dzieckiem będącym rówieśnikiem jej malucha. Jest to rozwiązanie odznaczające się licznymi zaletami – pozytywnie wpływa na rozwój dzieci oraz przynosi korzyści finansowe. Stawki różnią się głównie w zależności od miasta. W dużych miastach takich jak np. Warszawa, Kraków, Wrocław, Łódź czy Poznań godzina kosztuje od 10 do 15 zł, a w małych miejscowościach zwykle poniżej 10 zł. W każdym bądź razie można zarobić minimum kilkaset złotych miesięcznie.