Kalkulator wychowawczego

Urlop wychowawczy często traktowany jest jako przedłużenie urlopu macierzyńskiego, chociaż nie musi on następować zaraz po nim. Można go wykorzystać i w późniejszym terminie, o ile oczywiście są spełnione określone przepisami wymagania, m. in. co do wieku dziecka.

Pracownik pragnący pójść na urlop wychowawczy musi złożyć u pracodawcy stosowny wniosek spełniający wymogi formalne (inaczej pracodawca może odmówić przydzielenia urlopu). Wymiar urlopu jest uzależniony od kilku czynników, a przy jego wyliczeniu pomóc może specjalny kalkulator – narzędzia tego typu są bezpłatnie udostępniane w Internecie. W jaki sposób z nich korzystać? Jak się okazuje, jest to bardzo łatwee, wystarczy wykonać poniższe czynności.

1. Wejdź na stronę kalkulatora urlopu wychowawczego.

2. Kalkulator przypomina prosty formularz – trzeba uzupełnić poszczególne rubryki, wpisując wymagane informacje takie jak: termin rozpoczęcia i zakończenia urlopu, wiek dziecka, w ilu częściach będzie wykorzystany urlop (przysługuje w wymiarze do 3 lat, a podzielony może zostać maksymalnie na 5 części), czy prawa do niego rodzice chcą skorzystać wspólnie (mogą to zrobić maksymalnie przez 4 miesiące) oraz w jakim wymiarze pracownik do tej pory skorzystał z opisywanego urlopu.

3. Po wypełnieniu wymaganych pól upewnij się, że podane informacje są poprawne, a następnie kliknij „oblicz”.